Проф. Георги Рачев в ПИК и "Ретро": До 15 градуса на Нова година, без сняг до Ивановден! Сибирската мечка избяга далеч на север
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какво време да очакваме на Нова година и за празничната серия имени дни в началото на януари? Ще се задържи ли сравнително топло, или природата ще ни поднесе изненади и кога се задават снегове и студове? С тези въпроси се обърнахме към климатолога проф. Георги Рачев.
- Проф. Рачев, какво време ни очаква за новогодишните празници?
- Ще изкараме поредната топла новогодишна нощ. Предполагам, че повечето от читателите не си спомнят каква е била миналата Нова година, но може би някои помнят, че са били навън – на 31 декември беше сравнително дъждовно, по-влажно и топло с температури над нула градуса. Сега Нова година ще посрещнем с още по-високи температури. В София максималните на 31-ви и 1-ви ще достигнат 10-11 градуса. Точно в новогодишната нощ в ниската част на България под 600 метра надморска височина температурите ще бъдат положителни и ще бъдат между 3 и 8 градуса. Интересно е да се отбележи, че много топло ще бъде в Югоизточна България, където в едно Хасково например на 31-ви очаквам максималната температура да е между 10 и 15 градуса, с по-голяма веротяност 13. И на 1-ви ще е от порядъка на 15-16 градуса. Това са температури, характерни за пролетта, но не и за 1 януари, най-студения месец по принцип във вътрешногодишното разпределение на температурите.
- Значи пролетта идва на Нова година?
- Нещо подобно. И не за кратко, защото ще бъде топло до Йордановден. Няма да има нужда да се разбива ледът в реките и езерата, за да се хвърля кръстът, тъй като температурите ще бъдат положителни в по-голямата част от страната. Не само минималните, които ще са около 0-3 градуса, а максималните – между 5 и 10 в Югоизточна България, дори и над 10. Ударно топло започва януари месец 2022 г.
- Какво е обяснението за тази аномалия?
- Не е точно аномалия. През последните 20 години ние имаме що-годе подобие на средиземноморските зими. Тоест, те са по-топли и доста по-влажни. Далеч съм от мисълта да правя сравнение с Палермо, Рим или Атина, но определено температурите са по-високи. Факт – изпращаме декември, зимен месец, със средномесечна наднормена температура – между един и три градуса по-топло от обичайното. И с валежи един и половина, на някои места – Варна, Сандански – два пъти над нормата. Топъл и влажен декември. Между другото точно такъв месец ни трябва, защото знаем цените на енергоносителите какви убийствени стойности приеха през последните два месеца. И не само у нас, но и в Европа е по-топло от обичайното. Така че – модерна зима, характерна за последните 20 години, става по-топло. Но това не значи, че няма сняг. Видяхме, че има. Това не значи и че няма да има отрицателни температури. През декември имаше няколко дни с температури рано сутрин минус 10 градуса. Но общо взето, периодите със снеговалежи и с много студено време са по-кратки по продължителност и се случват сравнително по-рядко в сравнение примерно със 70-те и 80-те години на миналия век.
- В по-дългосрочен план през януари и февруари все пак задават ли се снегове и студове?
- Ами няма как да избягаме от снега. Тази зима е по-студена от миналата. Това е, защото миналата зима беше втората най-топла зима, откакто се водят метеорологични наблюдения в България, повече от 120 години. Най-топлата зима е тази на 2006-2007 г. Миналата – през 2020-2021 г., за малко да отнеме палмата на първенството. Затова и сегашната зима, която е много мека, е малко по-студена от миналогодишната. При всички положения сняг ще има, но кога ще падне той, ще ви кажа, когато синоптичните условия предполагат. Поне до Йордановден и Ивановден, до 6 и 7 януари, няма условия за снеговалежи в България. Така изглежда синоптичната обстановка над Европа и специално над Балканския полуостров. Студа го няма. Тази прословута Сибирска мечка, Големият звяр от Изток, както го наричат шеговито метеоролозите, избяга далеч на север и в момента над Европа е топло със западен пренос. А това означава влажен и сравнително топъл за сезона въздух от атлантическия океан.
Има прогноза януари да бъде малко по-хладен, по-студен от обичайното с около половин-един градус. За ниската, равнинната част на България средните януарски температури ще са между минус 1 и плюс 3 градуса. Това е предпоставка при валежна обстановка част от валежите да бъдат от сняг. По отношение на валежите януари се очаква да бъде с нормални валежи, които са обикновено между 40 и 60 литра на кв. м в равнинната част и до 100, та дори 120 литра във високите части на българските планини.
- Значи времето е благосклонно към джоба на българина на фона на галопиращите цени на тока и всичко останало.
- Да, засега е така. Не че няма да платим двойно и тройно. Пак ще платим. Но си представете, ако беше свил един студ, какъвто си спомням 2017, 2019 г. една седмица с много ниски отрицателни температури, ледени дни. Това щеше да доведе до рязко повишаване на потреблението. И няма как баба Гичка, която е с 300 лева пенсия, да живее топло, уютно, така както повеляват нейните години за старини. За съжаление, е така.
- Проф. Рачев, вие ваксиниран ли сте и какво бихте посъветвали хората, особено възрастните?
- Да, ваксиниран съм и с трета доза. Специално за възрастните хора ще кажа: Задължително се ваксинирайте! Много често започнаха да сравняват Дания и България. Дания има 6 милиона души население, България има 7 милиона. Когато ние имахме хиляда-две хиляди новозаразени, в Дания имаше 11-12-13 хиляди на ден. Обаче броят на починалите беше 5-6 пъти повече в България, отколкото в Дания, където ваксинираните са 80 процента.
Едновременно с това искам да подчертая много ясно – по никакъв начин не одобрявам насилственото, задължително ваксиниране. То трябва да бъде свободен избор на всеки. А не дай си Боже, с тези нещастни зелени сертификати да разделяме хората на праведни, неправедни. Това е абсолютно ненормално. За съжаление, медиците и учителите в България не изиграха своята гражданска роля в процеса на убеждение на останалата част от българското население.
- Може би и политиците не я изиграха?
- А, тях въобще не искам да ги коментирам. Просто нямам думи да ги опиша. Поискайте да кажат колко души от Народното ни събрание са ваксинирани, тези, които апелират да се ваксинираме, тези, от които зависят заповедите, които се издават. Личния пример го няма никъде. Като започнеш от президента и свършиш до последния съветник в Министерския съвет. Администрацията също не възприе този факт. А това е примерът за всички останали граждани.